Kā veidojas aprites cikls?

Vai tu kompostē organiskos atkritumus savā mājā?

 

Astronautiem kosmosā un uz Marsa tā būs neatņemama dzīves daļa, jo iegūt dzīvībai nepieciešamās organiskās vielas un minerālus no apkārtējās vides būs ļoti dārgi un sarežģīti.

Organiskos atkritumus patērēt uzturā bez pārstrādes nav iespējams, tāpēc NASA (National Aeronautics and Space Administration), ESA (European Space Agency) un cita lielas organizācijas pēta dažādus veidus, kā šīs vielas pārstrādāt kosmosā.

OmegaHab, MELiSSA, AQUACELLS un daudzās citās programmās tika pētīta organiskos vielu aprite kosmosā. Visām šīm sistēmām pirmais aprites posms ir vienāds: ļausim sarežģīto atkritumu kopumu vienkāršot āļģēm un baktērijām!

 

Aļģu audzēšānai turklāt ir vēl viens ieguvums – fotosintēze!

Ir iespējams audzēt aļģu sugas, kuras var patērēt uzturā, bet lielākoties tās nav īpaši garšīgas un uzturvielām bagātas.

 

Tāpēc aļģes visos minētajos eksperimentos ir vien cikla starpposms!

Zivīm garšo aļģes, un mums garšo zivis!

Vairākas zivju sugas ir pētītas nulles gravitācijas apstākļos un slēgta organiskā cikla vidē.

 

Rezultāti ir daudzsološi: kosmosā vai uz Marsa audzētas zivis varētu kļūt par realitāti un regulāru astronautu uztura sastāvdaļu.

 

Zivju izdalītās slāpekli un fosforu saturošās atkritumuvielas var kalpot par lielisku mēslojumu augiem!

 

Liela daļa organisko aprites ciklu pētījumu pēdējā posmā nogādā vielas atpakaļ uz astronautu galda ar uzturā patērējamiem augiem.

Pilnvērtīga aprites cikla sistēma ļautu astronautiem saglabāt visas organiskās vielas un minerālvielas bez īpašiem zudumiem.

 

Šo vielu vērtība kosmosā un uz Marsa liks astronautiem būt īpaši taupīgiem un radošiem, lai savu uzturu un atkritumu pārstrādi padarītu pēc iespējas efektīvu.

+